1. Kašel, nachlazení a chřipka
Dítěti teče z nosu. Pokašlává a kýchá, má trochu teplotu a vypadá, že mu není dobře.
Pokud vaše dítě začalo nedávno chodit do jeslí nebo do školky, může to být u vás nekonečný příběh. Dobrá zpráva je, že tyto pravidelné kašle a nachlazení pomáhají vašemu dítěti budovat si imunitní systém. Příznaky chřipky jsou obvykle o něco silnější než v případě běžného nachlazení. Dítěti může být hodně špatně, může být rozbolavělé a mít další nepříjemné příznaky i týden nebo déle.
Dítěti můžete ulevit například takto:
- Když mu budete dávat hodně tekutin k pití
- Když mu koupíte volně prodejný přípravek poskytující úlevu (dbejte na správnou dávku a lékovou sílu pro věk vašeho dítěte)
- Když ho nebudete vystavovat cigaretovému kouři a kuřákům
- Pro děti starší 6 let jsou k dispozici volně prodejné léky proti kašli a tablety na rozpuštění v ústech
- Promluvte si s dětským lékařem nebo lékárníkem o způsobech, jak můžete dítěti pomoci
Veďte své dítě k dobrým hygienickým návykům:
- Dobré hygienické návyky zahrnují – pravidelné umývání rukou, zakrývání úst při kašli a úklid doma či na pracovním stole
- Fyzická vzdálenost – naučte ho dodržovat bezpečnou vzdálenost od nemocných osob na veřejnosti, doma, v práci i ve škole
Kdo je nemocný, měl by zůstat doma – pokud si nejste jisti, jestli byste vy nebo vaše dítě měli zůstat doma, poraďte se s lékařem.
Navštivte praktického lékaře pro děti a dorost, pokud vám příznaky vašeho dítěte způsobují obavy nebo pokud je vaše dítě: mladší 3 měsíců a má horečku nad 38°C,nebo pokud má vaše dítě narušenou imunitu (má slabou obranyschopnost) z důvodu zdravotního stavu nebo léčby a má horečku nad 38°C, i kdyby nemělo žádné jiné příznaky.
V případě ostatních dětí je vezměte k lékaři, pokud mají teplotu vyšší než 38°C a k tomu mají některé z následujících příznaků:
- ztuhlý krk nebo je bolí oči ze světla
- zvrací a odmítají pít
- vyrážku
- jsou ospalejší než obvykle
- mají problémy s dýcháním
- trpí bolestí, která se po užití léku proti bolesti nezlepšuje
Také musíte jít s dítětem k lékaři, pokud:
- má horečku nad 40°C bez dalších příznaků
- má zvýšenou teplotu nebo horečku déle než dva dny
- se vám zdá, že se jeho stav neustále zhoršuje
- má febrilní návaly (horkosti během horečky)
2. Astma
Astma je obvyklým důvodem pro návštěvu dětského lékaře. Astma postihuje dýchací cesty, ztěžuje dýchání a často je spojeno s příznaky jako sípání, kašel, dušnost a tíha na hrudi.
Závažnost příznaků se u různých dětí liší.
Rozhodně navštivte lékaře, pokud si myslíte, že by vaše dítě mohlo mít astma. Váš lékař může udělat testy a vyptat se vás na příznaky, aby stanovil diagnózu. Pokud se příznaky u vašeho dítěte objeví náhle a jsou závažné, ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud má dítě potíže s dýcháním, ihned vytočte 155.
3. Bronchitida/Bronchiolitida
Bronchitida - suchý, dráždivý, neproduktivní kašel, může být až bolestivý
Bronchiolitida - akutní infekční onemocnění dýchacích cest postihující zejména děti v prvních dvou až třech letech života.První známky bronchiolitidy mohou zahrnovat mírný kašel a vlhký nebo ucpaný nos. Jak se nemoc rozvíjí, mohou mít děti zvýšenou teplotu, suchý, vytrvalý kašel, problémy s krmením a rychlé nebo hlučné dýchání.
Určitě byste měli navštívit lékaře, pokud si myslíte, že by vaše dítě mohlo mít bronchiolitidu.
Pokud má vaše miminko problémy s dýcháním nebo ho nemůžete nakrmit, může být přijato do nemocnice na pozorování a k léčbě. Jeďte s dítětem do nejbližší nemocnice, pokud se u něj rozvinou příznaky bronchiolitidy a pokud:
- se vaše dítě narodilo předčasně
- nemá ještě 10 týdnů
- má chronickou plicní chorobu, vrozenou srdeční vadu, chronické neurologické onemocnění nebo sníženou imunitu (oslabenou obranyschopnost organismu)
Doma se můžete o dítě postarat tak, že mu budete dávat hodně pít a budete sledovat jeho dýchání. Pokud bude mít horečku a bude mu špatně, můžete mu podat volně prodejný lék proti bolesti a teplotě.
4. Gastroenteritida
Gastroenteritida je časté onemocnění, která způsobuje u dětí bolest břicha, průjem a zvracení a je nejčastěji způsobována střevním virem nebo bakterií. Hlavními příznaky jsou mimo jiné vodnatý průjem, pocit nevolnosti, zvracení (může vystřikovat) a mírně zvýšená teplota. Děti mohou ztratit chuť k jídlu, mít bolavé končetiny a podrážděný žaludek. Zvracení se může rychle uklidnit, ale průjem může trvat až 10 dní. O dítě se obvykle můžete starat doma, dokud se zase nezačne cítit dobře.
Jak se o dítě starat doma:
● podávat pravidelně tekutiny, pokud kojíte, pokračovat s kojením
● podávat hydratační roztoky, které se dají koupit v lékárně, pokud dítě jeví známky dehydratace, prodávají se v sáčcích s odměřenou dávkou nebo v podobě rozpustných tablet, které smícháte s vodou
● velmi pečlivě dodržovat hygienu rukou, aby se infekce nepřenášela. Používejte vodu a mýdlo a na utření rukou čistý ručník
Měli byste navštívit dětského lékaře, pokud dítěti ještě nebylo šest měsíců (pro vyšší riziko dehydratace).
Každé dítě s žaludečními potížemi by mělo jít k lékaři, pokud:
- zvrací a má průjem a nepije
- má silný průjem (osm až deset menších vodnatých stolic nebo dvě až tři velké za den)
- se průjem nezlepšuje ani po 10 dnech
- pravidelně zvrací a nemůže v sobě udržet žádnou vypitou tekutinu
- jeví známky dehydratace, tj. méně mokrých plen nebo řídké chození na toaletu, tmavě žlutá nebo hnědá moč, pocit lehké hlavy nebo závratě, suché rty a sucho v ústech
- ho silně bolí žaludek
- má krev ve stolici
- zvrací zeleně
- vám jeho stav působí starosti z jiného důvodu
5. Ušní infekce
Pokud si dítě mne ouško nebo si stěžuje na bolest ucha, nemávejte nad tím rukou, může se jednat o ušní infekci. Ušní infekce jsou u kojenců a batolat běžné (hlavně po nachlazení) a většinou jsou způsobovány viry, které nelze léčit antibiotiky. Ušní infekce u dětí mohou být bolestivé a mohou se projevit tím, že se dítě tahá za ouško nebo si ho mne. Miminko může prostě plakat a vypadat podrážděně, protože obvykle není schopno poznat, odkud bolest pochází. Může mít také teplotu a výtok z ouška.
Abyste mu ulevili, můžete použít volně prodejné léky proti bolesti a určitě nezapomeňte ho mnohem častěji chovat!
Pokud si myslíte, že by dítě mohlo mít ušní infekci, vždy ho vezměte k lékaři.
6. Virová onemocnění jako plané neštovice
Plané neštovice jsou infekce způsobované virem varicella. Je snadné je chytit a hlavním příznakem je vyrážka – červené skvrny, které se mohou objevit kdekoliv na těle, plnit se tekutinou a tvořit stroupky. Puchýře mohou praskat a objevovat se postupně, jak se předchozí změní na stroupky. Dalšími příznaky může být zvýšená teplota, únava, podrážděnost a svědění. Dítě nesmí chodit do školy, dokud vyrážka zcela nemizí.
Navštivte lékaře, pokud:
- má dítě velké bolavé červené fleky kolem vyrážky
- je mu stále hůře, je velmi ospalé, má vysokou horečku nebo nepije
- máte o ně obavy z jakýchkoliv jiných důvodů
7. Konjunktivitida
Konjunktivitida je časté oční onemocnění, které může děti postihnout. Pokud má dítě konjunktivitidu, může mít červené nebo růžové oči, které svědí a dítě má pocit smítka v oku; oči mohou také víc slzet a mohou produkovat lepkavý výtok, který se lepí na řasy. Konjunktivitida vyvolaná virovou nebo bakteriální infekcí je velmi nakažlivá
Pokud je za konjunktivitidou vašeho dítěte alergie, může mít červené slzící oči, ale tento zánět není nakažlivý. Děti s alergickou konjunktivitidou mohou mít i jiné příznaky jako je senná rýma, která se projevuje svěděním v nose, rýmou a kýcháním.
Šíření infekce u dítěte s konjunktivitidou můžete zabránit a o dítě se starat takto:
- vyzývat je, aby si často mylo ruce teplou vodou a mýdlem
- prát jeho polštář a ručník na obličej v horké vodě s pracím práškem
- žádat je, aby se snažilo nemnout si oči
- dát dítěte vlastní polštář a ručník, který nebude používat nikdo jiný
- opatrně odstraňovat zaschlý výtok čistou vatou namočenou v teplé vodě (použijte čistý kousek vaty na každé oko, oko čistěte jedním směrem – zevnitř ven (od nosu) a po každém čištění vatovou kuličku zahoďte)
Navštivte lékaře, pokud se zánět spojivek nezlepší po dvou dnech nebo pokud se u dítěte vyskytne cokoliv z následujícího:
- silná bolest
- problémy s viděním
- zvýšené pocení, zarudnutí a citlivost víček a kolem očí
- dítě se obecně cítí špatně a má teplotu
- na rohovce přetrvává bílá skvrna (bílé „okno“ před očima)