Jak zjistit, zda jste ve stresu
Když jsme ve stresu, naše těla reagují uvolňováním hormonů (jako je adrenalin a kortizol), což vede k tělesným změnám, jako je rychlejší tlukot srdce, pocení a napínají se nám svaly. Obvykle zmizí, jakmile se stresu zbavíme, ale pokud stres přetrvává (např. stávající finanční problém), může se stát chronickým a začít na vás působit různými jinými způsoby:
Zvýšená podrážděnost - pokud jste neobvykle výbušní nebo naštvaní a nejste si jisti proč
Zvýšená citlivost - rozpláčete se při maličkostech nebo se při kritice přehnaně bráníte?
Obtížné usínání, nespavost nebo brzké ranní probuzení
Bolesti hlavy, svalové napětí nebo bolest
Potíže se soustředěním
Trávicí potíže, žaludeční nevolnosti
Pokud se u vás některý z těchto příznaků objevuje pravidelně, požádejte o radu svého lékaře.
Co můžete udělat pro zvládnutí stresu
Poté, co jste si uvědomili, že jste ve stresu, je důležité zjistit proč. Podívejte se blíže na to, co se ve vašem životě děje. Jste doma nebo v práci ve zvláště stresující situaci?
Pokud příčina vašeho stresu není okamžitě zřejmá, můžete zkusit vést si deník pro zvládání stresu. Vezměte si ho s sebou kamkoli jdete a zaznamenejte si časy, kdy se cítíte stresovaní a proč. Jakmile zjistíte, co způsobuje váš stres, můžete se naučit ho zvládat. Zde jsou některé další techniky zvládání stresu:
- Zkuste pozitivní sebepoznání - Myslete pozitivně, místo toho, abyste si říkali „Nezvládnu to“, řekněte „Zvládnu to“ nebo „Jsem v klidu a mám vše pod kontrolou“.
- Cvičte pravidelně - snažte se cvičit alespoň 20 minut třikrát týdně, protože udržení kondice a zdraví může zvýšit vaši schopnost snášet stres.
- Zorganizujte si správně čas - stanovte si cíle, priority a plánujte věci, které musíte udělat (např. veďte si seznam úkolů), nastavte si připomenutí, dokonce i delegování úkolů na ostatní, to vše vám pomůže snížit váš stres.
- Udělejte si čas na relax - naučte se dýchací nebo relaxační techniky: meditace, jóga, tai chi a pilates jsou dobré způsoby, jak pomoci zklidnit tělo i mysl.